Un grup de elevi de la Colegiul National „Unirea“ din Focsani, iubitori ai naturii, s-a implicat intr-o ambitioasa activitate de stringere de fonduri pentru achizitionarea de arbori. „Si leul este verde“ este numele actiunii de voluntariat pe care elevii au demarat-o. Scopul este acela de a stringe fonduri pentru a cumpara copaci, ce urmeaza a fi plantati in toate zonele municipiului Focsani unde spatiul verde lipseste.
Gestul lor a fost apreciat de oameni, care s-au oferit sa acorde din putinul lor diferite sume de bani. La final, au reusit sa stringa 1.050 lei pentru achi-zitionarea de puieti. Oamenii care vor sa contribuie in continuare cu bani pentru plantarea de arbori se pot adresa liceenilor.
Actiunea „Si leul este verde“ va continua printr-o actiune de ecologizare a Cringului Petresti. Mai multi liceeni de la clasa a XI-a F de la Colegiul National „Unirea“, se vor echipa corespunzator, se vor dota cu manusi si saci de unica folosinta si vor merge in Cring pentru a aduna gunoaiele aruncate la intimplare de oameni. Tinerii spera ca in acest fel vor reusi sa ii sensibilizeze pe adulti sa aiba mai multa grija de natura.
Un grup de elevi de la Colegiul National „Unirea“ din Focsani, iubitori ai naturii, s-a implicat intr-o ambitioasa activitate de stringere de fonduri pentru achizitionarea de arbori. „Si leul este verde“ este numele actiunii de voluntariat pe care elevii au demarat-o. Scopul este acela de a stringe fonduri pentru a cumpara copaci, ce urmeaza a fi plantati in toate zonele municipiului Focsani unde spatiul verde lipseste.
Gestul lor a fost apreciat de oameni, care s-au oferit sa acorde din putinul lor diferite sume de bani. La final, au reusit sa stringa 1.050 lei pentru achi-zitionarea de puieti. Oamenii care vor sa contribuie in continuare cu bani pentru plantarea de arbori se pot adresa liceenilor.
Actiunea „Si leul este verde“ va continua printr-o actiune de ecologizare a Cringului Petresti. Mai multi liceeni de la clasa a XI-a F de la Colegiul National „Unirea“, se vor echipa corespunzator, se vor dota cu manusi si saci de unica folosinta si vor merge in Cring pentru a aduna gunoaiele aruncate la intimplare de oameni. Tinerii spera ca in acest fel vor reusi sa ii sensibilizeze pe adulti sa aiba mai multa grija de natura.



