In fanețele de langa orașul Piatra Neamț, au inflorit de curand doua specii de plante tropicale pe cale de dispariție. Florile salbatice nu sunt unice in Moldova, ele infloresc și in Carpații Orientali sau in Munții Apuseni.
Doua specii rare de orhidee salbatice infloresc in aceasta perioada in munții de langa orașul Piatra Neamț. Rude cu orhideele din florarii, cele doua plante salbatice cresc pe pașunile de munte din Moldova.
Cercetatoarea Elvira Gille de la Centrul de Cercetari Biologice „Stejarul“ Piatra Neamț spune ca numarul orhideelor salbatice a crescut in ultima vreme pentru ca a disparut poluarea. „Speciile de orhidee salbatice rare sau pe cale de dispariție, care cresc pe pajiștile din jurul orașului Piatra Neamț, sunt avantajate de dispariția poluarii și de faptul ca unele fanețe au ramas necosite ani la rand“, a declarat, pentru „Adevarul”, Elvira Gille.
Denumite și poroinic
Deși diferite ca forma, culoare și specie, cele doua orhidee, denumite științific Orchis morio și Orchis sambucina, sunt cunoscute și sub numele de poroinic. Florile sunt dispuse circular pe partea superioara a unei tije și, prin frumusețea lor, atrag atenția curioșilor care se apropie de ele.
Orhideele salbatice nu sunt unice in țara noastra. Ele infloresc și in alte locuri din țara, dar au nevoie de condiții speciale de mediu, deoarece sunt plante deosebit de sensibile. „In Romania, orhideea salbatica inflorește in fanețele din zona montana din Moldova, dar și in Carpații Orientali sau in Munții Apuseni, dar numai in locurile nepoluate“, a precizat cercetatoarea Elvira Gille.
„Medicina populara considera ca bautura preparata din tuberculii de poroinic uscat are proprietați revigorante“, precizeaza profesorul de biologie Ioana Ciobanu. In acest moment insa nici un produs din farmacia tradiționala sau naturista nu utilizeaza parți de orhidee salbatica și nici principii active extrase din aceasta planta.