Competitia "Prima evadare" a fost castigata de un belgian

Un tanar belgian care locuieste in Bulgaria este castigatorul editiei de anul acesta a celui mai popular concurs de ciclism din Romania, "Prima Evadare".

Tanarul a trecut primul linia de finish a traseului reusind sa parcurga cei aproximativ 55 de kilometri in 2 ore si 13 minute.

Concursul se desfasoata intre Bucuresti si Snagov, prin paduri si drumuri de tara, pe o distanta de aproximativ 55 de km. Anul trecut a fost maratonul cu cel mai mare numar de participanti 1300.

Peste 1.500 de iubitori de ciclism s-au inscris online la concurs, la aceasta cifra adaugandu-se participantii spontani, ce s-au inscris in aceasta dimineata. Startul primei evadari din acest an a fost dat de primarul general Sorin Oprescu.

La aproape 5 ore de la start terminasera cursa 122 de biciclisti, in pofida vremei nefavorabile care a ingreunat mult traseul. „A plouat toata sapatamana si a fost mult mai rau decat anul trecut din cauza nororiului”, a declarat organizatorul Daniel Sardan. El a mentionat ca pana la aceasta ora a avut loc un singur incident care a necesitat interventia ambulantei, biciclistul accidentat fiind un sportiv al clubului Dinamo.

Ceremonia de premiere a competitiei va avea loc la ora 17.00, dupa ce ultimii participanti vor ajunge la destinatie.